Ostatnie odkrycia naukowe rzucają nowe światło na tęczę chemicznych środków do sprzątania, które zwykle używamy w naszych domach, ujawniając, że mogą być one równie szkodliwe dla zdrowia, co długotrwałe palenie papierosów.
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego po intensywnym sprzątaniu łazienki czy kuchni tradycyjnymi produktami chemicznymi czujesz się osłabiona, a może nawet boli cię głowa i opadasz z sił? To nie przypadek. Warto zdać sobie sprawę, że uczucie ciężkiej głowy i osłabienia może być wynikiem wdychania toksycznych substancji zawartych w popularnych detergentach. Badania przeprowadzone w Norwegii na ponad 6000 kobiet przez 20 lat wykazały, że częste korzystanie ze środków czystości może prowadzić do szybszej degradacji funkcji płuc, zwłaszcza u kobiet pracujących jako sprzątaczki.
Sprzątanie szkodliwe jak palenie papierosów.
Badania, prowadzone przez zespół naukowców z norweskiego University of Bergen pod kierownictwem prof. dr med. Cecile Svanes, poświęciły się zgłębianiu tajemnic wpływu chemicznych środków do sprzątania na zdrowie. Badania te obejmowały analizę stanu zdrowia ponad 6000 kobiet z całej Europy przez okres 20 lat, uczestniczących w programie European Community Respiratory Health Survey.
Profesor Svanes podkreśla, że choć negatywne dla alergików i ludzi z astmą skutki używania środków chemicznych do sprzątania były już wcześniej zauważane. To nikt dotąd nie badał ich długotrwałego wpływu na osoby zdrowe. Zespół postanowił sprawdzić to, zdając sobie sprawę, że codzienne stosowanie tych substancji może powodować stopniowe uszkodzenia dróg oddechowych, które z czasem się kumulują.
Badania skoncentrowały się na grupie kobiet, które twierdziły, że sprzątają codziennie, porównując je z tymi, które sprzątały “co jakiś czas” lub “dorywczo”.
Kobiety, które pełnią role sprzątaczek lub regularnie korzystają z środków czyszczących w domu, wykazują w długim okresie znacznie większe ryzyko pogorszenia stanu płuc w porównaniu do tych, które nie angażują się w czynności porządkowe. Nie zaobserwowano podobnych zależności w przypadku mężczyzn. Niewielka liczba mężczyzn wykonujących prace porządkowe w badanej grupie może być jednym z czynników wyjaśniających brak tych związków.
Wyniki badania wykazały, że natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1) zmniejszała się o 3,6 mililitra rocznie szybciej u kobiet często sprzątających w domu oraz o 3,9 ml rocznie szybciej u zawodowych sprzątaczek. Podobnie natężona pojemność życiowa (FVC) zmniejszała się o 4,3 ml rocznie szybciej u sprzątaczek “domowych” i o 7,1 ml rocznie szybciej u zawodowych.
Dodatkowo, stwierdzono, że objawy astmy występowały częściej u kobiet, które regularnie sprzątały w domu (12,3 procent) oraz zawodowych sprzątaczek (13,7 procent) w porównaniu do kobiet, które nie wykonywały tego rodzaju czynności (9,6 procent).
Badacze podkreślają drażniący wpływ chemikaliów na błony śluzowe, sugerując, że uszkodzenia dróg oddechowych u zawodowych sprzątaczek mogą być porównywalne do skutków palenia prawie paczki papierosów dziennie.
Doktorant Oistein Svanes z Wydziału Nauk Klinicznych w Bergen zaznacza, że tak negatywny wpływ środków czyszczących na płuca początkowo był dla naukowców zaskoczeniem. Niemniej jednak, podkreśla, że gdy zrozumie się, że wdychane są cząstki substancji stworzonych do oczyszczania podłóg, a nie przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z płucami, wyniki te mogą budzić mniejsze zdziwienie.
Fenomenalny Mus Czyszczący – hit wśród ekologicznych past do czyszczenia
Co ciekawe, badania norweskie korespondują z wcześniejszymi badaniami naukowców z Wielkiej Brytanii. Grupa badaczy z University of Bristol, Brunel University i University of Aberdeen dowiodła, że kobiety pracujące w firmach sprzątających oraz te, które sprzątały w ciąży, narażone były na wyższe ryzyko astmy alergicznej u dzieci oraz innych schorzeń dróg oddechowych.
Z powodu unoszących się w powietrzu drobinek, które szkodzą naszemu zdrowiu po intensywnym sprzątaniu zaleca się wywietrzenie pomieszczeń oraz aktywację systemów wentylacyjnych, aby zminimalizować narażenie na toksyczne substancje. Ciężkie do osiągnięcia, zwłaszcza w okresie zimy. Do tego dochodzą inni domownicy, którzy też narażeni są na wdychanie tych substancji. Logistycznie może być to ciężkie do wykonania. Co możemy w takim razie zrobić, by sprzątanie nie było powodem późniejszych chorób?
Bezpieczne środki do sprzatania
Warto zastanowić się nad wyborem ekologicznych środków czystości, które nie tylko chronią nasze zdrowie, ale także poprawiają jakość powietrza w domu. Ochrona zdrowia zaczyna się od prostych, ale świadomych wyborów, zwłaszcza jeśli chodzi o środki czystości używane codziennie w naszych domach.
Ekologiczne Środki do sprzatanie nie zawierają takich szkodliwych substancji jak: aminiak, chlor, ftalany, fosforany, triklosan. Ich skład oparty jest na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego, minerałach występujących w naturze i naturalnych olejkach eterycznych.
Grafika pochodzi z <a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/mloda-brunetka-kobieta-siedzi-obok-srodkow-czyszczacych_13556394.htm?query=środki do sprzątania”>Obraz autorstwa wayhomestudio</a> na Freepik