Informacja o tym, że w ogóle istnieje coś takiego jak ślad węglowy obiega świat. Coraz częściej mówi się o tym na konferencjach klimatycznych, warsztatach ekologicznych czy podczas zwykłych przyjacielskich rozmów. Odnoszę jednak wrażenie, że nie do końca wiadomo, czym ów ślad węglowy jest i dlaczego warto znać swój własny, a tym bardziej co z taką wiedzą zrobić.
Czym jest ślad węglowy
Ślad węglowy uwzględnia wszystkie wyemitowane gazy cieplarniane i ich wpływ na ocieplenie klimatu. Protokół z Kioto, który Polska ratyfikowała 13.12.2002r., wyznacza 6 gazów cieplarnianych, są to CO2, CH4, N2O, HFCs, PFCs, SF6. Wszystkie one wchodzą w skład śladu węglowego, choć mają różny wpływ na środowisko. Ponieważ CO2 ma największy wpływ na globalne ocieplenie, bo około 25% ze wszystkich gazów, postanowiono, że ślad węglowy będzie wyrażany w odniesieniu właśnie do tego gazu. Tak więc wartość śladu węglowego wyrażana jest w ekwiwalencie CO2 (CO2e), gdzie CO2 ma wartość 1, a na przykład SF6 stosowany w przemyśle elektroenergetycznym aż 22 800. Czy wartość 22 800 to dużo czy mało o tym nieco później.
Nie tylko wytworzone przez człowieka przedmioty wpływają na nasz ślad węglowy. To także pozostałe aktywności człowieka. Korzystając ze smartfona lub przygotowując obiad, biorąc kąpiel czy jadąc do pracy zostawiamy w środowisku ślad węglowy. Ślad, który nie znika razem z nami. Ślad jaki po sobie pozostawiamy potomnym, naszym dzieciom i ich dzieciom. Czy oby na pewno właśnie to chcemy po sobie zostawić?
Jak poznać swój ślad węglowy
Dla ułatwienia obliczania indywidualnego śladu węglowego powstają bezpłatne kalkulatory. I choć wydaje się oczywiste, że działalność człowieka związana jest z emisją gazów cieplarnianych, to unaocznienie, które konkretnie elementy tej działalności wytwarzają ich najwięcej zwykle jest dużym, niezbyt miłym zaskoczeniem. Otóż okazuje się, że nie tylko korzystanie z samochodu spalinowego emituje ogromne ilości gazów cieplarnianych, ale też spożywanie wołowiny, picie piwa czy kąpiele w gorącej wodzie znacznie się do tego dokładają. Czy zatem chcąc oszczędzić i tak już poważnie nadwyrężone środowisko powinniśmy zupełnie zrezygnować z kąpieli, zostać abstynentami, weganami, wyrzucić całą elektronikę z domu a wiadomości wysyłać na glinianych tabliczkach, pranie robić w rzece na kamieniu i wszędzie dojeżdżać rowerem? Pewnie to byłoby najlepsze dla Matki Ziemi, ale nie oszukujmy się, w erze w jakiej przyszło nam żyć jest to prawie nie możliwe i wydaje się przesadą. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy nic zmieniać. Nawet z pozoru drobne zmiany mają realny wpływ na pozostawiany ślad węglowy, a tym samym wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Pamiętajmy, że innego nie mamy i nie zanosi się byśmy zdążyli znaleźć równie dobre, zanim to nasze do szczętu zniszczymy.
Jak możemy zmniejszy swój ślad węglowy
Proste zmiany wielkie znaczenie
Kilka podpowiedzi, co może zmniejszyć Twój ślad węglowy:
Zapraszamy do Eko–nomicznie gdzie znajdziesz, jak samodzielnie wykonać kosmetyki i środki czystości.
W kolejnym wpisie podpowiemy, jak czytać etykiety na produktach i czym zastąpić zbyt powszechny plastik.
Najczęściej jak to możliwe korzystaj z komunikacji publicznej, pociągów i nie bój się roweru. Nic dodać nic ująć.
Nie pozostawiaj stale podłączonej do prądu elektroniki. To nawyk nie tylko sprzyjający ekologii, ale też widocznie domowym finansom. Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z prądu, gdy skończysz ładować swój smartphone, wcisnąć przycisk na rozdzielaczu, jeśli posiadasz rozdzielacz z przyciskiem odcinającym dopływ prądu. Łatwizna.
Podpisując kolejną umowę z dostawcą prądu, wody, gazu wybierz tą firmę, która do produkcji energii wykorzystuje OZE. Pokaże to pozostałym producentom, że warto inwestować w odnawialne źródła energii.
W kolejnym wpisie znajdziesz pomysły, jak ponownie wykorzystać z pozoru niepotrzebne rzeczy.
Segreguj i przetwarzaj śmieci. Zredukuj ilość produkowanych przez siebie śmieci a te, które wytworzysz segreguj i oddawaj do recyklingu. Niech Cię nie uspokoi sam fakt, że sumiennie segregujesz swoje odpady, ponieważ niewielka ich część jest poddawana recyklingowi. Reszta jest albo spalana, albo zalega na powierzchni Ziemi i oceanów.
Zredukowanie emisji gazów cieplarnianych to jedna z tych niewielu spraw, na które mamy realny wpływ i działanie pojedynczego człowieka odciśnie się globalnie. Choć w liczbach indywidualny ślad węglowy jest niewielki w porównaniu do ogólnego, światowego, to każde choćby najmniejsze, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ma znaczenie. Zmiana naszego działania w tym zakresie ma też dodatkowe, pozytywne implikacje. Nasze wybory konsumenckie odcisną piętno i zmuszą producentów do zmiany produkcji rzeczy, z których korzystamy. To działanie oddolne, które wymusi nawet największe koncerny do poszukiwania i wdrożenia proekologicznych metod produkcji, wykorzystywania zdrowszych surowców i emisji coraz mniejszej ilości degradujących środowisko gazów cieplarnianych. Zamiast wspierać finansowo koncerny, zastanów się czy nie wolisz zmusić ich do podjęcia wysiłku do działań dobrych dla wszystkich. Pomożesz naturze, a przy okazji zaoszczędzisz swoje pieniądze na kolejne przyjemności.
Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o ekologi, ochronie środowiska? Przygotuj sobie kawę i rozczytaj się w Eko-logicznych wpisach MiniWaste.
Strefa, w której możesz zaopatrzyć się w przydatne i przyjazne środowisku przedmioty SKLEP.
Ciekawy wpis. Nie sądziłam, że wszystko co robię i z czego korzystam składa się na mój ślad węglowy. To trochę przerażające. Jestem zmotywowana do zmian i pracy nad zmniejszeniem mojego śladu węglowego, choć pewnie powinnam napisać nie śladu węglowego a wstydu.