Oznaczenia na plastikowych opakowaniach

    Bywają sytuacje, w których nie możemy wykluczyć zakupu w plastikowym opakowaniu. Pomimo rozwijającej się branży opakować alternatywnych dla plastiku nadal wiele produktów jest pakowana właśnie w plastik. Są nimi lekarstwa, artykuły spożywcze, sprzęty rtv i agd oraz elementy niektórych produktów wyprodukowanych z innych niż plastik surowców, najczęściej te mechaniczne, które ciężko zastąpić innym tworzywem. Warto jednak wiedzieć, który plastik jest dla nas bezpieczny, gdyż plastik plastikowi nierówny.

Na opakowaniach wykonanych z plastiku znajdziemy informację z jakiego tworzywa zostało ono wytworzone. Jest to graficzny symbol trzech trójkątów z cyfrą wewnątrz. Każda cyfra od 1 do 7 ma inne znaczenie.

PETE PET/PETE – stosowany głównie do produkcji jednorazowych opakowań takich jak opakowania do ketchupu, masła orzechowego czy wody mineralnej. Wytwarza się z niego również naczynia jednorazowego użytku. Produktów wykonanych z PET nie  należy używać  ponownie. Opakowania wykonane z PET mogą być źródłem ksenoestrogenów, które wpływają na nasz układ hormonalny.  Nie powinny być  wystawiane na działanie promieni słonecznych, zaleca się by opakowania takie były przechowywane w temperaturze do 15 stopni C. Substancje zawarte w opakowaniach PET, będące pochodnymi ropy naftowej i benzenu, wnikają do pokarmu czy wody wówczas gdy jest niewłaściwie przechowywane.

Kolejnym razem gdy zabierzesz na plażę wodę, zastanów się czy nie lepiej by była ona w szklanej bądź metalowej butelce  zamiast w plastikowej. W końcu chodzi o Twoje zdrowie.

HDPE HDPE wykorzystywany do produkcji opakowań spożywczych, chemii gospodarczej, kontenerów na śmieci, żyłek. Dopuszczony do ponownego użytku – po umyciu letnią wodą i bez użycia środków ścierających jak pasty, proszki lub z zastosowaniem nieaktywnych detergentów.  Obok PP 5 uważane jest za jedno z dwóch najbezpieczniejszych tworzyw.

V PVCV / PVC  choć jego stosowanie do kontaktu z żywnością zostało znacznie ograniczone nadal stosowany jest  do produkcji folii do  opakowań żywności, opakowania do dań na wynos, płyny do płukania ust, detergenty.  Stosowany  do wyrobu przedmiotów używanych w gospodarstwie domowym tj. miski, wiadra. Opakowań wyprodukowanych z tego tworzywa należy unikać, gdyż mogą wydzielać szkodliwe związki chemiczne, w tym bisfenol A, kadm,  ftalany. W procesie spalania wytwarza bardzo groźne toksyny  zwane dioksynami. Zdecydowanie należy go unikać w  kontakcie z żywnością.

Przedmioty używane w gospodarstwie domowym, które maja bezpośredni kontakt z żywnością jak miski czy pojemniki do przechowywania posiłków wyprodukowane z PVC warto zamienić na inne, szklane, ceramiczne bądź metalowe. 

LDPE LDPE  stosowany głównie w branży spożywczej i farmaceutycznej. Dopuszczony do ponownego użytku, jednak nie jest on tak bezpieczny jak plastik oznaczony symbolem 2 i 5. Jest mało odporny na wysokie temperatury, dlatego nie powinien być stosowany do podgrzewania żywności lub przechowywania ciepłych płynów.  Z LDPE wytwarzane są torby na zakupu, opakowania na produkty spożywcze, pojemniki, folie termokurczliwe.

Zamiast foli wytworzonej z LDPE do przechowywania żywności można wykorzystać znacznie zdrowsze woskowijki lub pojemniki z biodegradowalnych tworzyw. Z powodzeniem zabezpieczą naszą żywność przed nadmiernym wysychaniem.

PP PP uznawany jest za najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia plastik. Może być stosowany wielokrotnie. Często stosowany do produkcji opakowań produktów spożywczych takich jak pojemniki na jogurty, margaryny, serki lub nakrętki do butelek. Dlatego jest taki cenny dla recyklerów. Po oczyszczeniu i zamianie na granulat może być wykorzystany do dalszego przetwórstwa.

PS PS, w postaci spienionej znany jest jako styropian. Jego stosowanie jako pojemniki na żywność zostało znacznie ograniczone ze względu na wydzielane przez styropian toksyny, mimo to nadal są z niego produkowane opakowania do jedzenia na wynos, tacki do mięs i serów czy pokrywki kubków na kawę.  Z postaci niespienionej wytwarzane są z niego szczoteczki do zębów, pojemniki leków i kosmetyków, niektóre zabawki.  Zdecydowanie należy unikać produktów wytworzonych z PS. Mogą one zawierać szkodliwe toksyny, w tym styren, który odkłada się w tkance tłuszczowej ludzi i zwierząt. Recykling tego tworzywa jest niezwykle trudny, czasem wręcz niemożliwy.

Ze względu na wątpliwe bezpieczeństwo stosowania produktów wykonanych z PS bezpieczniej jest zastąpić je innymi, zdrowymi. I tak niedojedzony posiłek w restauracji lepiej zabrać do domu we własnym pojemniku wykonanym np. z łuski ryżowej, a tradycyjną szczoteczkę do zębów zastąpić tą z bambusa.

O pod tym oznaczeniem kryją się pozostała tworzywa, takie jak plastik poliwęglanowy PC, laminaty folii z tworzyw sztucznych PA, SAN, PAN i wiele innych, które nie mieszczą się w grupie sześciu powyższych kategorii. Produkty wytworzone z tworzywa z tej grupy nie powinny być stosowane do przechowywania żywności, gdyż mogą zawierać niebezpieczny dla zdrowia bisfenol A (BPA).  Nie może być też używany w kuchenkach mikrofalowych, nie należy w nich podgrzewać ani przechowywać gorących posiłków. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za tym by plastik oznaczony numerem 7 wyeliminować z zakupu jest fakt, że nie została jeszcze opracowana metoda jego recyklingu.

symbol bpa free BPA czyli bisfenol A jest niebezpiecznym dla zdrowia związkiem chemicznym. Może przyczyniać się do wielu chorób układu nerwowego i hormonalnego. Wystrzegać się go powinny w szczególności kobiety w ciąży.  W żadnym wypadku nie należy używać plastiku zawierającego BPA do podgrzewania posiłków, ponieważ wzmacnia to przedostawanie się tego związku do pokarmu. Najlepiej w ogóle unikać kontaktu z żywnością. Niestety plastik, który ma w składzie BPA ciągle jest używany w produkcji butelek i opakowań do żywności oraz w tuszu do drukarek paragonów czy wydruków z bankomatów.  Szkodliwość BPA jest szeroka, dlatego przy wyborze żywności w opakowaniach plastikowych, w postaci płynnej bądź stałej, należy zwrócić uwagę czy opakowanie to posiada oznaczenie BPA FREE lub BPA 0. Jeśli nie bezpieczniej jest zrezygnować z tego produktu.

1 thought on “Oznaczenia na plastikowych opakowaniach”

  1. Dziękuję za szczegółowe i wyczerpujące wyjaśnienie. Będę na pewno bardziej świadomie wybierać podczas zakupów. Myślę że właśnie o to chodzi, żeby codzenne decyzje podejmować świadomie. Na przykład, jakich opakowań plastikowych unikać dlatego, że nie tylko są niszczące dla planety, ale bezpośrednio są zagrożeniem dla naszego zdrowia.
    Dzięki za ten wpis dziewczyny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart