ekopranie

Moje ekopranie

Witam serdecznie użytkowników strony miniwaste.pl.

Chciałabym podzielić się przepisem, a raczej recepturą na ekopranie.

Czytałam jakiś czas temu o naturalnych detergentach, takich jak boraks czy soda, ale przekonała mnie do ich zastosowania zaprzyjaźniona zielarka, Pani Ewa. Miałam mieszane odczucia co do stosowania boraksu lecz dostałam namiary na stronę ekologika.edu.pl i myślę, że jednak nie ma się czego bać.

Od Pani Ewy dostałam recepturę na ekoproszek. Zaprowadziła mnie nawet do swojej łazienki, żeby pokazać, że sama robi środki czystości na bazie sody. Rzeczywiście w jej łazience nie było widać żadnych gotowych buteleczek. Mówiła, że od długich lat tak pierze i nie widzi, żeby ubrania były zniszczone, albo działo się coś z kolorami.

A jej receptura na ekoproszek jest taka:

  • 1/3 boraksu
  • 2/3 sody
  • do końcowego płukania można dodać kilka kropel olejku zapachowego (wg gustu)

I mamy czyste i pachnące pranie.

Jeśli to kogoś nie przekonuje, to może przekona go fakt zaoszczędzonych pieniędzy. 5 kg boraksu kosztuje około 30 zł, a 10 kg sody to średnio 44 zł. Daje nam to 15 kg proszku do prania. Przy średnio zabrudzonym praniu sypię 1 łyżkę boraksu i 2 łyżki sody,. Zakładając, że łyżka ma 15g wychodzi, że starcza mi to na ponad 300 prań. Koszt kropelek zapachowych to około 5 zł za buteleczkę. Więc, nie wiem jak Was, ale mnie to przekonuje. Mam czyste pranie przy niedużym koszcie i przy okazji czyste sumienie nie szkodząc środowisku.

Jeśli chodzi o białe ubrania można dodać kwasku cytrynowego. W zależności od zabrudzenia 1-2 łyżeczki.

Do prania wełny 1 łyżkę płatków mydlanych, a za to mniej boraksu i sody.

Nie bójcie się spróbować i poeksperymentować, może okaże się, że ktoś ze znajomych czy rodziny zobaczy u Was w łazience takie mikstury. Tak to działa, że najbardziej przekonuje nas rekomendacja kogoś zaufanego.

Pozdrawiam,

Ania Frania

1 thought on “Moje ekopranie”

  1. Przekonałaś mnie ! Czas wypróbować 🙂
    Do tej pory byłam przekonana, że ekologiczne pranie to albo drogi interes albo wieloetapowy i skomplikowany proces, a tu proszę, tak prosto można prać i oszczędzać pieniądze, czas i środowisko. Jestem zdumiona.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart