Kompostowanie jest proste

Kompostowanie to najprostszy, a zarazem najtańszy sposób na poprawę jakości naszych przydomowych i balkonowych ogródków.  Rośliny użyźniane kompostem są zdrowsze, bujniejsze i piękniejsze. Jeśli zdecydowaliśmy się na warzywnik to mamy pewność, że nawóz, którym “karmimy” nasze warzywa jest też dla nas zdrowy i pozbawiony zbędnej chemii. Dodatkowo wiele polskich gmin wprowadza obniżanie opłat za wywóz odpadów, jeśli posiadamy kompostownik.

Jaki rodzaj kompostownika wybrać?

Dobór kompostownika zależy od miejsca, w którym będzie on funkcjonował.  Do wyboru mamy:

  • kompostownik bokashi – kompostuje z użyciem bakterii priobiotycznych. Nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Pojemnik możemy trzymać w kuchni. W pojemniku tym umieszczamy odpady wraz z potrzebną mieszaniną otrębów biologicznych z melasą wzbogaconą mikroorganizmami (bakterie mlekowe, drożdże, organizmy związane z fotosyntezą, promieniowce, grzyby aktywne enzymatycznie). Taką mieszaninę zakupić możemy razem z pojemnikiem, a później w tym samym sklepie domówić. W zależności od ilości i rodzaju odpadów mieszanina ta wystarcza na około 4 msc. Proces fermentacji odpadów przebiega beztlenowo, a uzyskany kompost jest nazywany odpadem pofermentacyjnym. Nie stosujemy go bezpośrednio na rośliny czy ich korzenie a jako bazę do kompostu tradycyjnego lub zasypujemy w ziemi gdzie zachodzi dalszy proces przemiany w kompost.
  • pryzma kompostowa w ogrodzie – ważne, aby miała bezpośredni kontakt z ziemią, dlatego nie podkładajmy na spód brezentów, nie betonujmy dna. Taki kompostownik powinien stać w osłoniętym i trochę zacienionym miejscu. W takim, w którym postawilibyśmy ławeczkę. Nie musi to być reprezentacyjne miejsce naszego ogrodu, ale nie powinno to być miejsce gdzie jest zbyt duża wilgotność, zacienienie, w którym ciągle hula wiatr. Minimalna wielkość to 1/1m. Może być zbity z desek i nie musi mieć wszystkich czterech ścian, wystarczą trzy. Będzie łatwiejszy dostęp do kompostu.
  • wermikompost – podobnie jak w pryzmie kompostowej proces kompostowania zachodzi przy użyciu dżdżownic, z tym, że może być założony nawet w warunkach domowych, na balkonie.

Możemy też samodzielnie wykonać wermikompostownik na balkon np. z dwóch jednakowych wiader. Wkładamy jedno w drugie tak by nie stykały się  ich dna. Jeśli się stykają wystarczy oddzielić je kamieniem lub dowolnym innym przedmiotem, który nie przyjmuje wilgoci. Bowiem we wiadrze zewnętrznym będzie zbierała się herbatka kompostowa, którą możemy podlewać nasze rośliny. W wewnętrznym wiadrze należy wykonać niewielkie otwory, by herbatka kompostowa mogła spływać. W pokrywie wiadra również robimy dużo niewielkich otworów. Jest to potrzebne do napowietrzania, aby nasze dżdżownice nie udusiły się. W wewnętrznym wiadrze na spód ułożyć niewielkie kawałki tektury bez nadruku i bez taśmy lub kawałki drewna, które się rozłożą.  Na to niewielka ilość ziemi i dopiero nasze bioodpady. I najważniejsze na koniec, czyli nasze pracowite dżdżownice.  W kompostowniku domowym na przerobienie odpadków 4-osobowej rodziny potrzebne  jest około 500 sztuk dżdżownic. W zależności od ilości produkowanych odpadków.

Co rozkłada resztki w kompostowniku?
  • dżdżownice – dżdżownice kalifornijskie przyspieszą proces kompostowania, można je zakupić ze specjalnych ferm dżdżownic. Nasze polskie dżdżownice też dobrze poradzą sobie z tą pracą, może nieco wolniej od kalifornijskich, ale nie trzeba ich kupować z ferm i są bardziej wytrzymałe na czynniki atmosferyczne w naszym kraju.  Dżdżownicom należy zapewnić odpowiednie nawodnienie i dopływ powietrza. Temperatura również ma znaczenie. W wermikompostowniku dżdżownice nie przetrwają zimy na balkonie. Zimne jesienne i wczesnowiosenne noce też im nie służą. Taki kompostownik lepiej na ten czas umieścić w domu, w chłodnym miejscu, nie przy kaloryferze.
  • bakterie – dostarczane do kompostu w postaci mikrobiologicznych preparatów. Preparaty te zawierają enzymy i mikroorganizmy rozkładające odpady organiczne. Bakterie dodawane do kompostu ułatwiają oraz przyspieszają proces fermentacji i degradacji odpadów roślinnych.
Jakie odpadki kompostować?

Nie wszystkie odpadki mogą być kompostowalne, dlatego warto zapamiętać co może znaleźć się w naszym kompostowniku by go nie zanieczyścić i aby nie wydzielał nieprzyjemnych zapachów. Bowiem prawidłowo prowadzony kompostownik po prostu nie śmierdzi.

  • obierki po owocach i warzywach
  • zepsute, ale nie spleśniałe owoce i warzywa
  • zwiędnięte kwiaty
  • liście
  • trawa
  • chwasty
  • rozdrobnione gałęzie
  • pestki i łupiny po orzechach
  • pieczywo, jeśli jest bez masła czy resztek odzwierzęcych
  • grzyby
  • resztki ugotowanych warzyw, ale nie z rosołu w którym warzywa moczyły się w wywarze z mięsem – nie dotyczy kompostownika w domu
  • konserwy warzywne jak groszek, kukurydza, fasola – nie dotyczy kompostownika w domu
  • zioła, kawa i herbata, jeśli herbata nie jest w woreczkach z plastiku lub z jego domieszką
  • cytrusy są dyskusyjną kwestią, ze względu na stosowane opryski i środki konserwujące, którymi są spryskiwane przed transportem. Środków tych nie jesteśmy w stanie zmyć z powierzchni skórki i przez to dostają się do naszego kompostu. Jeśli jednak mamy pewność, że nasze biocytrusy nie zostały spryskane niczym niepożądanym, wówczas możemy takie obierki umieścić w kompostowniku.
  • skorupki jajek to kolejna kontrowersja (ponieważ jest to odpad odzwierzęcy, jednakże skorupki są bogate w składniki mineralne, i
    niewielka ilość skorupek nie zanieczyści kompostownika, a nawet wpłynie pozytywnie na jego wartość). Ja dokładam je do kompostownika na balkonie, ogrodowy tym bardziej powinien poradzić sobie z nimi.
Czego nie kompostować?
  • kości i resztek pochodzenia zwierzęcego
  • resztek po obiedzie, które miały kontakt z mięsem
  • zup
  • nabiału
  • zgniłych i spleśniałych owoców (w dużym kompostowniku ogrodowym kilka takich odpadów nie wyrządzi szkody, nie należy jednak z tym przesadzać)
  • ziemia po kwiatach, głównie dlatego, aby nie rozcieńczać naszego drogocennego kompostu
  • odchodów zwierzęcych
  • padliny
  • drewna i pozostałości po meblach
Odpowiednie proporcje odpadów w kompostowniku
  • kompostownik w ogrodzie – 3 części odpadów zielonych do 1 części odpadów brązowych (na kilogram obierek dodać 250gr np. trocin)
  • kompostownik na balkonie – 3 części odpadów zielonych do 1 części odpadów brązowych

Odpady zielone jak trawa, obierki, ogryzki są źródłem azotu. Odpady brązowe jak gałęzie, liście są źródłem węgla. Jeśli ich proporcje w kompostowniku są zaburzone kompostowanie nie przebiega prawidłowo lub trwa zbyt długo.

Co zrobić, aby nasz kompostownik nie śmierdział?

Prawidłowo prowadzony kompostownik nie wydziela przykrego zapachu. Poza umieszczaniem w kompostowniku odpowiednich odpadów z zachowaniem proporcji odpadów zielonych do odpadów brązowych, należy pamiętać o napowietrzaniu kompostu. W ogrodowych pryzmach kompostowych wystarczy dwa razy w roku przerzucić zawartość kompostownika. Tak do góry nogami na ile jest to możliwe. W małych balkonowych wermikompostownikach czynność tą należy powtarzać codziennie, minimum co drugi dzień. We większych balkonowych nawet raz na tydzień. Wystarczy wymieszać łopatką, widelcem czy co tam mamy pod ręką, tak aby kompost znajdujący się na spodzie teraz był na górze. Dodatkowo, choć nie jest to konieczne, warto rozdrabniać odpady umieszczane w kompostownikach. Przyspieszy to ich rozkład.  Dobrze też kontrolować wilgotność kompostu. Nie tylko ze względu na nasze drogocenne dżdżownice, które w zbyt suchym kompoście po prostu uschną. Nadmiar płynów jest równie niekorzystny, gdyż nasz kompost może zacząć gnić. Zatem jeśli widzimy, że jest zbyt suchy to podlewamy niewielką ilością wody. Jeśli zbyt mokry i na dnie zbiera się zbyt duża ilość płynu (w wermikompostownikach na dnie pojemnika z odpadami a nie z herbatką kompostową) to dodajemy suchych odpadów jak pokruszona tektura lub trociny, suche liście i mieszamy z naszym kompostem.

Wyrzucone świeże odpady jak obierki wymieszać z kompostem, lekko zasypać dzięki temu muszek owocówek będzie mniej.

Podcasty o kompostowaniu:

  • Muda Talks muda talks

Linki do odcinka o kompostowaniu:

🎧Spotify: http://bit.ly/kompostowanie_spotify
🎧Soundcloud: http://bit.ly/kompostowanie_soundcloud
🎧Spreaker: http://bit.ly/kompostowanie_spreaker
🎧GooglePodcasts: http://bit.ly/mudatalks_googlepodcasts
🎧ApplePodcast: http://bit.ly/mudatalks_applepodcast

  • Naturalnie o ogrodach naturalnie o ogrodach

Linki do odcinka o kompostowaniu:

🎧Spotify: https://open.spotify.com/episode/3
🎧GooglePodcasts: https://podcasts.google.com/?
🎧ApplePodcast: https://podcasts.apple.com

  • Jest zielono jest zielono

Linki do odcinka o kompostowaniu:

🎧Spotify: https://open.spotify.com
🎧Spreaker: https://www.stitcher.com/podcast
🎧GooglePodcasts: https://podcasts.google.com
🎧ApplePodcast: https://podcasts.apple.com/pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart